Jak zaprojektować biuro w stylu open space?
Usytuowanie domu względem stron świata – dlaczego to ma znaczenie?
14 grudnia 2020
Jak zaprojektować biuro w stylu open space?
Aranżacja domu piętrowego. Największe wyzwania projektowe
22 kwietnia 2021

Jak zaprojektować biuro w stylu open space?

Jak zaprojektować biuro w stylu open space?

Wykonanie projektu biura nie jest łatwe. Z jednej strony pracodawcy chcą zapewnić komfort pracownikom podczas codziennej pracy, a z drugiej zaaranżować przestrzeń w taki sposób, by praca przebiegała sprawnie i efektywnie. Dlatego często decydują się na biura w stylu open space. Takie rozwiązanie polega przede wszystkim na tym, że w pomieszczeniach nie ma ścianek działowych i pracuje tam wiele osób. Takie rozwiązanie ma wiele zalet i wad, jednak jest popularne. W jaki sposób zaprojektować biuro w stylu open space?

Projekt biura a przepisy

Wykonując projekt architektoniczny biura w stylu open space, należy przede wszystkim pamiętać o określonych standardach, które muszą zostać spełnione. Mowa tutaj przede wszystkim o przepisach BHP. Określają one minimalną przestrzeń, która musi być przeznaczona dla jednego pracownika. Wynosi ona trzynaście metrów sześciennych. Oprócz tego musi mieć zapewnione co najmniej dwa metry kwadratowe wolnej przestrzeni podłogowej, nie wliczając w to miejsc, które są zajęte przez komputer czy inne sprzęty. Ważne jest również, by zapewnić miejsce umożliwiające stały ruch dwukierunkowy (jeśli ruch jest częsty, musi wynosić 180 cm, a jeśli rzadki 120 cm). Oprócz tego warto by biurka były ustawione tak, by jak najlepiej wykorzystywały światło naturalne.

Komfort pracy

Biura zaprojektowane w stylu open space charakteryzują się stosunkowo dużym zagęszczeniem pracowników. Projektując je, warto zatem zadbać o to, by praca mogła przebiegać komfortowo. Mamy tutaj na myśli na przykład wygłuszenie. Sprzyja mu zastosowanie większych ilości materiałów tekstylnych lub dźwiękochłonnych, ponieważ stanowią one barierę dla dźwięku (mogą to być na przykład wykładziny na podłogach). Można zastosować również przegrody, które nie tylko pomogą wyciszyć część pomieszczenia, ale również zapewnią większą prywatność pracownikom.

Praca architekta jest niezwykle ważna w procesie projektowania biura czy innych przestrzeni. Dlatego zachęcamy Państwa do współpracy z naszym biurem architektonicznym. Oprócz projektów biurowych wykonujemy również projekty mieszkaniowe, przemysłowe czy użyteczności publicznej. Jeśli poszukujecie Państwo architekta w Mikołowie, Tychach, Katowicach, Wyrach lub okolicach, zachęcamy do kontaktu z naszym biurem architektonicznym.