Współczesne projekty biur połączonych z halą to wielofunkcyjne budynki, dzięki którym całą działalność firmy można skupić w jednym miejscu. Dobra współpraca wszystkich działów przedsiębiorstwa wpływa na usprawnienie wszystkich procesów związanych z administracją, logistyką, produkcją i magazynowaniem towarów. Jest zgodna ze stosowaną przez wiele firm zasadą lean management, czyli zarządzaniu opartym na racjonalizacji zadań dotyczących zarządzaniem majątkiem przedsiębiorstwa i personelem.
Umiejscowienie wszystkich działów na jednej przestrzeni może być nie tylko praktyczne, ale i estetyczne. Współczesne projekty architektoniczne zachwycają nietypowymi formami i wykorzystaniem ciekawych materiałów na elewacjach. Jeśli marzysz o wybudowaniu nowoczesnego biurowca z halą, na początku zastanów się, gdzie powinno być umiejscowione biuro. W zależności od potrzeby może ono być zlokalizowane w pobliżu:
• hali produkcyjnej – biuro położone blisko hali produkcyjnej ułatwia kontrolę procesu produkcyjnego, weryfikację stosowanych komponentów z dokumentacją techniczną, a także umożliwia szybkie reagowanie kadry zarządzającej na problemy występujące w procesie produkcyjnym;
• magazynu – jeśli działalność firmy skupia się na wysyłce towarów, biuro zlokalizowane w pobliżu magazynu pozwoli na dokładną ewidencję przesyłek, pozwoli też na bieżące monitorowanie braków magazynowych i innych problemów tam występujących;
• hali przy składzie materiałów (na przykład budowlanych) – biuro tam zlokalizowane pozwala na przyjmowanie klientów i prowadzenie działań koordynacyjnych, organizację wystaw i pokazów. Osoby prowadzące tego typu wydarzenia mają dostęp do zaplecza technicznego.
W zależności od potrzeb biuro może stanowić odrębną część lub być umieszczone na przykład na antresoli w hali. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić przestrzeń, umożliwia też podgląd z góry tego, co dzieje się na hali produkcyjnej.
Od czego zacząć projektowanie?
Projektując halę połączoną z biurem pod konkretną działalność, należy brać pod uwagę rodzaj tej działalności i specyfikę przedsiębiorstwa, a w szczególności:
• sposób działania linii technologicznej na hali;
• wymiary budynku z uwzględnieniem wielkości hali i wielkości biura;
• liczbę zatrudnionych pracowników z podziałem na biuro i halę oraz z uwzględnieniem podziału na zmiany;
• rodzaj i sposób dostawy towarów;
• ilość potrzebnych miejsc parkingowych.
Kiedy ustalisz wstępne założenia, przekaz wszystkie informacje architektom. Biuro projektowe zajmie się kolejnym etapem pracy, którym jest stworzenie pierwszego projektu. Musi on uwzględniać zagospodarowanie terenu, plany poszczególnych kondygnacji, przekroje budynku, rysunki elewacji i wizualizacji, które pokazują materiały i kolorystykę. Kolejny etap to wykonanie projektu budowlanego zawierającego projekt technologii, projekt konstrukcji, projekty instalacji sanitarnych i elektrycznych. Musi być on zgodny z planem miejscowym lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz warunkami wodno-gruntowymi. Ważnym zagadnieniem będzie też tematyka dotycząca ochrony przeciwpożarowej.