Dom piętrowy to marzenie wielu z nas. To szansa na komfortowe urządzenie wielu oddzielnych funkcjonalnie pomieszczeń. Pomysłowa, innowacyjna i praktyczna aranżacja domu to wyzwanie dla architekta.
Ukształtowanie terenu
Pierwsze zadanie to znalezienie terenu, na którym chcemy wybudować dom. Większość z nas ceni spokojne, zielone okolice. Zwracamy także uwagę na to, czy teren jest dobrze skomunikowany z ważnymi punktami takimi jak urzędy czy sklepy.
Warto pojechać na miejsce, aby zobaczyć teren i okoliczne zabudowania. Nasz dom powinien dobrze komponować się z otoczeniem. Niezwykle istotne jest zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania, w którym znajdziemy informacje o możliwościach i ograniczeniach dotyczących zabudowy. Dowiemy się z niego m.in. jaka jest minimalna i maksymalna wysokość budynku, dozwolony kąt nachylenia połaci dachowej. Domy piętrowe mają większy potencjał aranżacyjny niż na przykład domy z parterowe z poddaszem, gdzie metraż drugiej kondygnacji jest mniejszy, choćby dlatego, że nie mamy problemu z ustawieniem mebli w pomieszczeniach o pochyłych ścianach. W domu piętrowym zazwyczaj nie trzeba stosować słupów wspierających dach, tak jak robi się to w przypadku poddasza.
Własny pomysł w rękach architekta
Powierzając projekt domu piętrowego profesjonalnym architektom, możemy nadal wprowadzać w życie niektóre swoje pomysły. Jeśli zdecydujemy się projekt indywidualny, architekt zadba o to, by dom spełniał wszystkie wymagania formalne, dobrze komponował się z otoczeniem, był funkcjonalny i jednocześnie spełniał nasze oczekiwania. Uwzględni nasze sugestie, patrząc na nie krytycznym okiem eksperta i zastosuje innowacyjne rozwiązania.
Jak rozmieścić pomieszczenia?
Projekt powinien być zgodny z naszymi potrzebami, istnieje też kilka ogólnych zasad, których warto się trzymać. Jeśli mamy dużą rodzinę, zwykle całe górne piętro przeznacza się na przestrzeń prywatną – wygodne sypialnie i łazienki. Na dole powinna znaleźć się kuchnia, toaleta i pokoje do wspólnego użytkowania. Pomieszczenia, gdzie najczęściej przebywamy, na przykład jadalnie i biura, planuje się na południowej stronie tak, by miały dobry dostęp do światła słonecznego. Na północnej ścianie z kolei można ulokować wejście, przedpokój, spiżarnię.
Estetyka, ekologia i ekonomia
Rozmieszczenie pomieszczeń, w których często przebywamy, na południowej stronie i zaprojektowanie tam dużych okien to rozwiązanie, które pozwoli wykorzystać grę świateł w projektowaniu wnętrz, a także zaoszczędzić na ogrzewaniu. Nie tylko względy ekonomiczne, ale i ekologiczne są przedmiotem zainteresowania architekta. Energooszczędność i wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii staje się obecnie standardem w budownictwie. Projektując dach, warto pomyśleć o odpowiednim nachyleniu, które umożliwi w przyszłości montaż instalacji fotowoltaicznej i maksymalne wykorzystanie efektywności paneli słonecznych.