Projektowanie domu jednorodzinnego jest procesem indywidualnym i złożonym, ponieważ na efekt końcowy wpływ ma wiele różnorodnych czynników, zarówno fizycznych, jak i formalno-prawnych. Można jednak je przedstawić w kilku podstawowych krokach. Sprawdź, jakie są poszczególne etapy projektowania domu.
Wizja lokalna i kontakt z inwestorem
Projektowanie domu jednorodzinnego poprzedzone jest zwykle wizją lokalną przeprowadzaną na danej działce. Na jej podstawie można zapoznać się z kontekstem urbanistycznym oraz charakterem lokalnej architektury, a następnie omówić z klientem zagadnienia dotyczące przyszłego domu. Dzięki temu architekt jest w stanie zrozumieć, w którym kierunku ma zmierzać projekt. Wizji lokalnej często towarzyszy wykonanie dokumentacji fotograficznej, którą będzie wykorzystywał na etapie projektowania i tworzenia wizualizacji. Po zapoznaniu się z zebranymi materiałami rozpoczyna się praca nad koncepcją domu. Stworzenie projektu na etapie koncepcyjnym zawiera rozwiązania dotyczące układu funkcjonalnego, układu pomieszczeń i zestawienia powierzchni oraz analizę budżetu. Koncepcja ma na celu głównie przedstawienie idei projektowej inwestorowi oraz zaproponowanie określonych rozwiązań. Zadaniem projektanta powinno być zaprojektowanie najlepszego obiektu, jaki jest możliwy do zrealizowania na danym terenie w ramach określonego ramowo budżetu.
Od wizualizacji do projektu architektoniczno-budowlanego
Prace koncepcyjne prowadzone są równolegle na wszystkich płaszczyznach za pomocą modeli 3D. Na tym etapie ustalana jest konkretna forma i charakter budynku oraz ma miejsce dobór materiałów elewacyjnych. Projekty domów jednorodzinnych wykonywane są za pomocą specjalistycznego oprogramowania komputerowego. Umożliwia ono analizę kontekstu, nasłonecznienia, zacieniania oraz ukształtowanie terenu. Prace przebiegają tylko na modelach 3D. Za pomocą specjalnej aplikacji można udostępnić materiał 3D klientom. Ułatwia to komunikację i zrozumienie zastosowanych rozwiązań. Udostępniony materiał oglądany jest za pośrednictwem urządzeń dotykowych. Po zakończeniu etapu koncepcyjnego można rozpocząć tworzenie gotowego projektu architektoniczno-budowlanego. Uwzględnia on m.in.:
- rzuty,
- przekroje,
- elewacje,
- konstrukcję obiektu,
- instalacje sanitarne i elektryczne,
- wykorzystywane materiały,
- zagospodarowanie terenu,
- opis.
Wszystkie elementy powinny być złożone w spójne opracowanie, ponieważ jest to kluczowy dokument w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Musi on więc spełniać określone wymogi formalno-prawne.