Trendy architektoniczne ciągle się zmieniają. To, co było modne 20 lat temu, dzisiaj jest już passe. Zmieniają się zarówno gusta, jak i możliwości technologiczne, dzięki którym domy mogą być coraz bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. W dzisiejszym wpisie przedstawimy najnowsze idee architektoniczne dotyczące projektów domów jednorodzinnych.
Jaki powinien być nowoczesny dom jednorodzinny?
1. Minimalistyczny
Założenia projektowe współczesnych domów można skrócić w sentencji „im mniej, tym lepiej”. Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych są bowiem oparte na prostych pomysłach i minimalistycznych formach. Projekty są oszczędne, przejrzyste i lekkie, dzięki czemu domy na ich podstawie wybudowane są harmonijne i niezwykle estetyczne. Unikanie ozdobnych detali i przesadnej ornamentyki, bazowanie na naturalnych barwach oraz zamiłowanie do naturalnych surowców sprawia, że doskonale zlewają się z krajobrazem i stają się jego integralną częścią.
2. O prostych kształtach
Stylistyczny minimalizm wyraża się również w strukturze nowoczesnych domów, które bazują na klasycznych bryłach. Ich formy są proste, często sprawiają wrażenie niemal ascetycznych. Ulubionymi figurami wykorzystywanymi w nowoczesnych projektach są prostokąty i kwadraty. Takie bryły zestawiane ze sobą w odpowiedni sposób tworzą doskonałą formę budynku, który umożliwia maksymalne wykorzystanie przestrzeni działki. Brak zakamarków, zaułków i nieforemnych brył sprawia, że nowoczesne domy łączą w sobie funkcjonalność i estetykę.
3. Jasny i przestrzenny
Nowoczesne domy jednorodzinne są przestrzenne i jasne. Ich wnętrza nie są podzielone na poszczególne strefy funkcjonalne. Wrażenie przestrzenności wzmacniane jest dużą ilością światła naturalnego, które wpada do pomieszczeń przez przeszklenia. Terapeutyczne działanie światła słonecznego jest powszechnie znane od wieków, dlatego współcześni architekci starają się umieszczać w swoich projektach duże przeszklenia, a czasami świetliki dachowe, dzięki czemu do pomieszczeń trafia duża ilość światła, poprawiając samopoczucie domowników i nadając wnętrzom niezwykłej lekkości. Umiejętne operowanie światłem dziennym wpływa również na energooszczędność obiektów.
4. Bliski naturze
Zastosowanie naturalnych materiałów jest ważną cechą charakterystyczną nowoczesnych domów. Do ich budowy i wykończenia wykorzystywane jest często drewno, kamień naturalny i beton. Coraz większą popularnością cieszą się zielone dachy oraz zielone „żywe” ściany zarówno na zewnątrz domów, jak i w ich wnętrzach. Nowoczesne domy idealnie wkomponowują się w krajobraz naturalny i doskonale go dopełniają. Zielone elementy i naturalne materiały podkreślają ich ekologiczny charakter.
5. Energooszczędny
Ekologiczność nowoczesnych domów to nie tylko sam wygląd, ale także innowacyjne rozwiązania technologiczne, dzięki którym budynek staje się przyjazny dla środowiska naturalnego, a codzienne życie, które się w nim toczy, nie obciąża dotkliwie naszego ekosystemu. Aby dom mógł być energooszczędny, powinien być wyposażony w nowoczesne instalacje oparte na odnawialnych źródłach energii takich jak fotowoltaika, odzysk wody deszczowej, nisko lub bezemisyjne ogrzewanie, wentylacja z odzyskiem ciepła.