Decydując się na budowę domu, po pierwsze musimy kupić odpowiednią działkę. Jeżeli już ją znajdziemy kolejnym dylematem, przed którym staniemy, jest kwestia projektu domu. Możemy wybrać gotowy projekt z katalogu albo zamówić indywidualny projekt u wybranego architekta. Czym różnią się od siebie te dwie opcje? Jakie są zalety i wady każdego z tych rozwiązań? Jeżeli chcesz się tego dowiedzieć, koniecznie przeczytaj nasz dzisiejszy wpis!
Czym charakteryzuje się projekt indywidualny?
Projekt indywidualny to rozwiązanie skrojone specjalnie na potrzeby domowników. Usługa ta polega na wynajęciu architekta, który od samych podstaw przygotuje dla swoich klientów projekt ich nowego domu. Takie rozwiązanie ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim domy tego typu są zawsze możliwie najlepiej dopasowane do zakupionego przez klienta terenu. Architekt zadba o to, aby dom idealnie wtapiał się w krajobraz i stanowił z nim integralną całość. Kwestia estetyki budynków mieszkalnych i ich wkomponowania w naturalne otoczenie nie jest niestety w naszym kraju uważana za priorytetową, ale jest to niezwykle istotna sprawa, a jej zaniedbanie może skutkować katastrofalnym efektem wizualnym. Niedopasowane do krajobrazu domy są przez nas najczęściej odbierane jako brzydkie i nieestetyczne. Często nie jest to wina samego projektu, ale właśnie jego niedopasowania do otoczenia.
Architekt przed przystąpieniem do projektowania dokładnie pozna wszystkie potrzeby i oczekiwania domowników i dzięki temu będzie mógł zaprojektować dom „szyty na miarę”. W indywidualnym projekcie uwzględnione będą potrzeby wszystkich członków rodziny. Dom wybudowany na podstawie takiego projektu będzie odpowiadał klientom zarówno pod względem funkcjonalnym, estetycznym, jak i powierzchniowym.
Dobry architekt umie dokładnie wsłuchiwać się w potrzeby swoich klientów. Poznaje ich upodobania, tryb życia oraz możliwości finansowe. Dzięki temu nowy dom będzie spełnieniem marzeń domowników, jednocześnie nie nadwyrężając ich portfela. Profesjonalny architekt będzie w stanie precyzyjnie oszacować koszty inwestycji i dopasować ją do zaplanowanego przez klienta budżetu.
Czym charakteryzuje się projekt z katalogu?
Katalogowe projekty domów jednorodzinnych są z roku na rok coraz ciekawsze. Ich głównym atutem jest nieco niższa cena od projektów indywidualnych. Niestety decydując się na taki projekt, klienci często zapominają o tym, że muszą doliczyć jeszcze koszt związany z opracowaniem projektu zagospodarowania działki u uprawnionego architekta. Jeżeli wybrany projekt nie jest należycie dopasowany do warunków terenowych zakupionej działki, trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z adaptacją do nich katalogowego projektu. W takim wypadku koszty gotowego projektu są zdecydowanie wyższe i często dorównują (a czasem nawet przewyższają) ceny projektów indywidualnych. Dla wielu osób zaletą katalogowych projektów jest również ich wizualizacja i możliwość przeglądania katalogu gotowych pomysłów budowlanych. Jest to szczególnie ważne dla tych ludzi, którzy nie są obdarzeni wyobraźnią przestrzenną i trudno jest im sobie wyobrazić dom bez gotowej wizualizacji. Przeglądając katalog, mogą wyrobić sobie opinię na temat stylistyki i architektury, a także sprecyzować swoje oczekiwania względem przyszłego domu.
Jaki projekt wybrać?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy przede wszystkim od tego, ile zmian chcielibyśmy wprowadzać w projekcie katalogowym. Jeżeli po zakupie gotowego projektu mamy zamiar zmieniać w nim wiele rzeczy, lepiej od razu zdecydujmy się na projekt indywid