Często można spotkać się z opinią, że projekty domów z katalogów są tańsze niż projekty realizowane na indywidualne zamówienie. Ich ceny są rzeczywiście niższe, lecz nie oddają całkowitej wartości projektu końcowego. Jeśli uwzględni się wszystkie etapy i koszty budowy domu, można dojść do wniosku, że cena indywidualnego projektu wcale nie jest taka wysoka.
Tanio, wygodnie i szybko – czy na pewno?
Gotowe projekty są pozornie bardzo wygodnym wyborem. Klienci mogą zobaczyć, jak prezentują się wybrane realizacje i dzięki temu dokonują zakupu od ręki. Projekt trafia do naszej skrzynki już w ciągu kilku dni. W przypadku projektu na indywidualne zamówienie proces ten się wydłuża ze względu na to, że klient wraz z architektem muszą opracować koncepcję budynku od podstaw i w ramach określonego budżetu. Prowadzi to do stworzenia domu, który spełni wszystkie potrzeby domowników. Indywidualny projekt to gwarancja nieszablonowego podejścia, „uszycia” obiektu na miarę oraz optymalnego wykorzystania walorów danej lokalizacji. Różnica pomiędzy kosztami opracowania projektu indywidualnego a kosztami zakupu, modyfikacji, przeróbek i niwelacji niedociągnięć projektów typowych, w sposób sztuczny „wciskanych” w dane lokalizacje, to równowartość kosztu wybudowania kilku metrów kwadratowych domu. Czasem np. sama optymalizacja rozwiązań komunikacyjnych sprawia, że oszczędności finansują prace projektowe. Dodatkowo uzyskujemy możliwość realizacji domu inteligentnego i/lub energooszczędnego.
Co wpływa na czas wykonania?
Projekt architektoniczny przeważnie składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest projekt koncepcyjny, który przedstawia pomysł na budynek poprzez uproszczone rzuty wszystkich kondygnacji, aktywny model 3D oraz wizualizacje. Jest on opracowywany na podstawie indywidualnych potrzeb klienta. Druga część to projekt budowlany, który musi uwzględnić obowiązujące przepisy, dzięki którym można uzyskać pozwolenie na budowę. Projekt wykonawczy jest rozszerzeniem dokumentacji o wszystkie elementy nietypowe. Opracowuje się go na podstawie konkretnych już rozwiązań technicznych. Etap trzeci wskazany jest zwłaszcza przy realizacji obiektów o nieco większym stopniu ich skomplikowania. Projekty katalogowe przeważnie są niepełną wersją projektu budowlanego, ponieważ wymagają zaadoptowania do wybranej lokalizacji i często modyfikacji praz uzupełnień. Ilość modyfikacji jest jednak nieco ograniczona prawami autorskimi.
Porównanie projektów pod względem kosztów
Indywidualny projekt budowlany domu kosztuje 150-250 zł netto/1 m2 budynku wraz z kompleksową obsługą inwestycji. Nie jest to uwarunkowane żadnym odgórnym cennikiem, choć istnieją zasady wyceny Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej oraz Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polskiej. Indywidualny projekt uwzględnia Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub wymagane Warunki Zabudowy. Popularne projekty katalogowe są dużo tańsze w zakupie, ale ich dopracowanie i realizacja poddają pod wątpliwość ekonomikę tej ścieżki. Reasumując, od wyboru projektu zależy bardzo wiele, natomiast jego koszt przy koszcie realizacji domu jest praktycznie nieistotny, ponieważ przeważnie wynosi tylko kilka procent całego budżetu. A to budżet i rezultaty właśnie uzależnione są w 100% od projektu.